środa, 17 stycznia 2018

Jak wybrać dobry odkurzacz do domu?

Chociaż odkurzanie nie należy do zbyt lubianych czynności domowych to w każdym gospodarstwie powinien znajdować się dobrej klasy odkurzacz. Odkurzanie to jedna z najszybszych, najhigieniczniejszych i chyba najprostszych czynności walczących z drobnoustrojami.

Odkurzacz kupujemy raz na kilka lat, a nieudana inwestycja może nam skutecznie popsuć humor. Nowoczesne odkurzacze mają antyalergiczne filtry, mogą być bezworkowe, mogą mieć funkcję prania dywanów. Są niezwykle ciche i lekkie.

Odkurzanie może być przyjemnością :)

Jeżeli właśnie zamierzasz kupić sobie nowy odkurzacz to przeczytaj kilka cennych wskazówek. Można śmiało powiedzieć, że przez całe lata żyłam w nieświadomości a jedna wizyta w sklepie szybko wyprowadziła mnie z błędu. Okazuje się, że podczas wyboru odkurzacza nie tyle trzeba zwracać uwagę na jego moc co na siłę ciągu. Wbrew pozorom bardzo mocny silnik nie wpływa na to z jaką szybkością brud jest wciągany przez odkurzacz. Parametry ciągu obliczane są w bardzo konkretny sposób i najbardziej optymalnym wyborem jest wartość 50 litrów na sekundę. Jeżeli nie możemy znaleźć takiej informacji to warto jest zajrzeć na stronę producenta. Wybór mocy silnika ma dwie strony medalu. Po pierwsze, jeżeli mamy bardzo duże mieszkanie i jeśli chcemy je odkurzać na jednej sesji to odkurzacz z większym silnikiem będzie mógł bez przerwy dłużej pracować. Druga strona medalu to rachunki za prąd, odkurzacz o większej mocy ciągnie więcej prądu.

Jeżeli chodzi o parametry techniczne to by było na tyle, teraz czas na funkcjonalność. Kupując dobry odkurzacz sprawdzaj jakie końcówki są w zestawie i czy w razie konieczności będzie można je łatwo dokupić. W naszych wnętrzach mamy różne rodzaje podłóg, zdarzają się dywany z długim włosem, zwykłe wykładziny, panele czy terakota. Tak naprawdę każda ta powierzchnia powinna być odkurzana inna ssawką. Ważną kwestią jest także długość kabla oraz sposób jego zwijania. Długi kabel przydaje się w dużych mieszkaniach, przechodząc do kolejnych pomieszczeń nie musimy wyłączać urządzenia. Równie ważną sprawą będzie umieszczony w odkurzaczu filtr, jest to bardzo istotne w szczególności dla dzieci i alergików. Filtry muszą spełniać określone normy a jeżeli będą za cienkie to zebrany kurz będzie ponownie wydostawał się z odkurzacza.
Tak wygląda filtr hepa. Źródło: https://www.metroone.pl/

Co do wyglądu czy do rozmiaru odkurzacza jest to już kwestia indywidualna. Nie mniej jednak trzeba dbać o swój kręgosłup. Im odkurzacz będzie lżejszy, im łatwiej będzie można go przesuwać tym lepiej dla nas. Nie bez znaczenia są także teleskopowe rury, które można dopasowywać do swojego wzrostu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz